Tampereen Pyrintö historialliseen kaksoisvoittoon Nuorten Jukolassa – Kouvolan suunnistajat kolmas

Nurmijärvellä, Alhonniitun ulkoilualueella lauantainan 20.8.2016 kisattu Nuorten Jukola sujui alusta asti Tampereen Pyrinnön tahdittamana. Pyrinnön ykkösjoukkue vei seuran kahdeksannen Nuorten Jukola -voiton joukkueella Leo Matinheikki, Mikko Eerola, Ilona Tikkakoski, Akseli Konttila, Lotta Eerola, Anni Haanpää ja Teemu Eerola. Seuran kakkosjoukkue jäi reilun kuuden minuutin erolla toiseksi kokoonpanolla Leevi Keronen, Lasse Viilo, Kaarina Nurminen, Juho Nieminen, Sara Kurth, Simona Aebersold ja Konsta Puranen.

Tampereen kovan veljes- ja siskoslauman jälkeen kolmos-sijan vei Kouvolan suunnistajat, niin ikää tasaisella suorituksella. Joukkueessa suunnisti Pyry Mattila, Arttu Linqvist, Lotta Luukkonen, Liisa Peltonen, Elisa Mattila, Henna Pylvänäinen ja Elmeri Toivanen.

Aurinkoisessa, sadenkuuron raikastamassa säässä kisatussa kilpailussa maaliin pääsi 134 joukkuetta. Vaativa maasto tarjosi nuorille suunnistajille haasteita, mutta myös onnistumisen kokemuksia. Tällä kertaa maastotyyppi suosi suomalaisjoukkueita, ja parhaaksi ulkomaalaisjoukkueeksi ylsi Nord West ollen kahdeksas.

 

1                           Tampereen Pyrintö (4)            3:03:46

2                           Tampereen Pyrintö 2 (15)      +6:43

3                           Kouvolan Suunnistajat (10)    +10:37

4                           Suunta Jyväskylä (5)                 +12:47

5                           MS Parma (1)  +16:51

6                           Espoon Suunta (3)                     +16:59

7                           Helsingin Suunnistajat (9)       +18:57

8                           Nord West (7) +19:03

9                           Koovee (14)    +24:04

10                        Sundbybergs IK (50) +26:25

 

Tästä tuloksiin.