Ungdomens Jukola Vandringspriset

I II III IV
1986-1992 Lynx Helsingin Suunnistajat Kangasalan Kisa Espoon Suunta
1993 – 1999 Tampereen Pyrintö Lynx Angelniemen Ankkuri Delta
2000 – 2006 Tampereen Pyrintö Lynx, Kirkkonummi OK Tisaren (Kumla-Hallsberg) SWE Rajamäen Rykmentti, Nurmijärvi
2007-2013  Helsingin Suunnistajat Tampereen Pyrintö MS Parma Kangasala SK

Ungdomens Jukola Vandringspriset 2014-2020

Plats Förening (Ort) Land 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 Sum
1 Tampereen Pyrintö FIN 25 12 25 62
2 MS Parma (Mynämäki-Lieto) FIN 10 25 12 47
3 Espoon Suunta FIN 15 15 11 41
4 Kouvolan Suunnistajat FIN 12 6 20 38
5 Helsingin Suunnistajat FIN 20 7 10 37
6 OK Ravinen (Stockholm) SWE 1 20 5 26
7 Suunta-Jyväskylä FIN 11 15 26
8 Nord West (St. Petersburg) RUS 7 9 9 25
9 Kangasala SK FIN 9 8 3 20
10 Hiidenkiertäjät (Lohja) FIN 11 3 2 16
11 Lynx (Kirkkonummi) FIN 2 10 4 16
12 Koo-Vee (Tampere) FIN 2 8 10
13 SK Pohjantähti (Oulun alue) FIN 8 8
14 Sundbybergs IK (Stockholm) SWE 7 7
15 Turun Suunnistajat FIN 6 6
15 OK Trian (Itä-Uusimaa) FIN 6 6
17 Kymin Suunnistajat (Kotkan alue) FIN 5 5
17 Stora Tuna (Borlänge) SWE 5 5
19 OK77 (Kauniainen) FIN 4 4
19 SK Vuoksi (Imatra-Ruokolahti) FIN 4 4
21 Ounasvaaran Hiihtoseura (Rovaniemi) FIN 3 3
22 Hämeenlinnan Suunnistajat FIN 1 1 2

Ungdomens Jukola Vandringspriset 2007-2013

Plats Förening (Ort) Land 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 Sum
1 Helsingin Suunnistajat FIN (8) 20 253 203 20 20 105
2 Tampereen Pyrintö FIN (7) 111 252 25 124 15 88
3 MS Parma (Mynämäki-Lieto) FIN 12 25 12 (5) 9 25 83
4 Kangasala SK FIN 20 12 12 20 (2) 15 (7) 79
5 Koo-Vee (Tampere) FIN 5 20 15 15 12 (4) (2) 67
6 Ounasvaaran Hiihtoseura FIN 9 25 11 45
7 Nord West (St. Petersburg) RUS 9 7 7 10 10 (1) (5) 43
8 Navi (Mikkeli) FIN 8 3 9 6 6 (1) 32
9 Rajamäen Rykmentti (Nurmijärvi) FIN 15 15 30
10 Delta (Länsi-Uusimaa) FIN 4 11 11 26
11 Täby OK (Stockholm area) SWE 25 25
12 Turun Suunnistajat FIN 4 10 11 25
13 OK Ravinen (Stockholm) SWE 9 3 12 24
14 IF Femman (Vaasa) FIN 11 11 22
15 Suunta-Jyväskylä FIN 7 7 6 20
16 SK Pohjantähti (Oulun alue) FIN 8 8 2 18
17 Nydalens SK (Oslo) NOR 15 15
18 Northern Wind (St. Petersburg) RUS 10 5 15
19 Rastivarsat FIN 1 10 3 14
20 Kouvolan Suunnistajat FIN 5 9 14
21 OK Orient (Loviisa) FIN 2 8 4 14
22 Halden SK NOR NOR 3 10 13
23 Lynx (Kirkkonummi) FIN 9 2 11
24 Lapuan Virkiä FIN 10 10
25 Tullinge SK (Stockholm area) SWE 6 4 10
26 Rasti-Lukko (Rauma) FIN 8 8
26 Espoon Suunta FIN 8 8
28 Hämeenlinnan Suunnistajat FIN 7 7
29 Kalevan Rasti (Joensuu) FIN 1 6 7
30 Kuopion Suunnistajat FIN 6 6
30 OK Tisaren (Kumla – Hallsberg) SWE 6 6
32 Lahden Suunnistajat-37 FIN 5 5
32 Stora Tuna OK (Borlänge) FIN 5 5
34 Keravan Urheilijat FIN 4 4
34 SK Vuoksi (Imatra – Ruokolahti) FIN 4 4
36 Vehkalahden Veikot FIN 1 3 4
37 Keuruun Kisailijat FIN 2 2 4
38 Mäntsälän Urheilijat FIN 3 3
38 Paimion Rasti FIN 3 3
40 Kvarnsvedens GoIF OK SWE 1 1
40 OK Skogsfalken (Karlshamn) SWE 1 1

1 14. Tampereen Pyrintö 2 [2]

2 9. Tampereen Pyrintö 2 [7].

3 8. Helsingin Suunnistajat 2 [8]

4 13. Tampereen Pyrintö 2 [3]

Ungdomens Jukola Vandringspriset 2000-2006

Förening (Ort) 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 Sum
1 Tampereen Pyrintö 25 12 25 12 10 84
2 Lynx (Kirkkonummi) 20 9 25 11 11 (1) 76
3 OK Tisaren (Kumla-Hallsberg) SWE 11 12 25 11 7 66
4 Rajamäen Rykmentti (Nurmijärvi) 6 25 12 8 8 (6) 59
5 Delta, Länsi-Uusimaa 9 10 11 (9) 12 (7) 12 54
6 Hiisirasti (Ala-Satakunta) 12 15 6 20 53
7 Lapuan Virkiä 8 20 10 5 5 48
8 Kangasala SK 9 10 25 44
9 IF Femman (Vaasa) 20 3 6 9 38
10 KooVee (Tampere) 15 6 3 1 11 36
11 MS Parma 20 15 35
12 Northern Wind, RUS 10 15 9 34
13 Hagaby GoIF (Örebro) SWE 15 15 3 33
14 Turun Suunnistajat 10 7 15 32
15 Navi (Mikkeli) 5 3 20 28
16 Rastikarhut (Pori) 11 8 8 27
17 Halden SK, NOR 25 25
18 Pohjankyrön Rasti (Etelä-Pohjanmaa) 7 8 1 6 22
19 Tullinge SK SWE 20 20
20 Valkeakosken Haka 3 10 2 15
21 OK Polva Kobras, EST 5 1 9 15
22 SK Pohjantähti (Oulu) 7 4 4 15
23 Keravan Urheilijat 4 4 5 13
24 Mile-Sport o-club, RUS 2 7 9
25 Nord West RUS 5 4 9
26 Kalevan rasti (Joensuu) 8 8
27 Kokkolan Suunnistajat 2 6 8
28 Paimion Rasti 3 5 8
29 Angelniemen Ankkuri 4 4 8
30 Köping-Kolsva OK, SWE 7 7
31 OK Botnia (Kruunupyy) 3 3
32 IF Sibbo-Vargarna (Sipoo) 2 2
Lounais-Hämeen Rasti (Forssa) 2 2
Rasti-Jussit (Seinäjoki) 2 2
Keuruun Kisailijat 2 2
36 Helsingin Suunnistajat 1 1
Jämsän Retki-Veikot 1 1
Rasti-Saimaa (Lappeenrannan seutu) 1 1

Nuorten Jukolan kiertopalkinto

Vandringspris 2000-2006. Bild: Paula Lehtomäki