Päätoimihenkilöt

Jukolan kilpailunjohtajat ja ratamestarit

Vuosi Paikkakunta Järjestäjät Kilpailujohtaja Ratamestari
1949 Helsingin koillispuolella Ruskea-
sannalta Korson ja Sipoon kautta
Tapanilaan.
HS, Hgin Toverit, Korson Kunto, Savion Sampo, Suomenlinnan Urh.,SuVe, SV, Tapanilan Erä, Örnen, Kaukametsälaiset Jaakko Kahila Erkki Pekkanen ja ryhmä
1950 Nurmijärven Palojoki-Seutula-
Keimola-Lahnus-Etelälahti-Lahnus-
Keimola-Vantaan Myllykoski
HIFK, Hirvet, HS, HT, Reima, SuomlU,TE, Örnen, Kaukametsäläiset K.A.Leppä Viljo Nyfors ja ryhmä
1951 Hollolan lentokenttä Lahden Suunnistajat -37 Toivo Oja-Solmu Kantola Solmu Kantola-Toivo Oja
1952 Hämeenlinna, Miemala Hämeenlinnan Tarmo Benjam Lehtonen-Olavi Eronen Benjam Lehtonen ja ryhmä
1953 Valkeala, Utti Utin Haukat Paavo Laherto-Lauri Villikka-Dick Karlsson Lauri Villikka ja ryhmä
1954 Lahti, Arkiomaanjärvi Lahden Suunnistajat -37 Tapio Poikolainen Martti Ikävalko
1955 Kangasala, Säynäjärvi Tampereen Pyrintö Martti Hakala-Eino Halinen Urho Turtiainen, Veikko Sipilä
1956 Riihimäki, Paalijärvi Riihimäen Suunnistajat Karl Muller Jalmari Arrelo
1957 Virolahti, Ravijoki Haminan Tarmo Hannu Koskivuori Vilho Himanen, Erkki Tähkäpää, Jaakko Peippo
1958 Karkkila, Vuotinainen IK Örnen Lars-Olof Liljeström Sven-Erik Fagerholm, Henry Sell
1959 Vammala, Vaununperä Suunta-Sepot, Karkun Karku Veikko Lehto Onni Kallio, Harri ja Matti Rantala
1960 Kouvola-Valkeala Kouvolan Urheilijat Eino Kakko Pekka Ronkka
1961 Tammela, Valkeaviita Turun Suunnistajat Johan Veranto Uuno Arvola, Ulla Kauppila (V)
1962 Orimattila, Luhtikylä Lahden Hiihtoseura Jukka Simola Veikko Korkka + ryhmä
1963 Kiikala, Johannislund Helsingin Suunnistajat Matti Salmenkylä Juhani Salmenkylä, Salme Arminen (V)
1964 Joutseno, Vesikkola Joutsenon Kullervo Antti Ahtiainen Unto Arminen + ryhmä
1965 Petäjävesi, Kintaus Petäjäveden Petäjäiset Erkki Eklund Keijo Loisa
1966 Padasjoki, Tarusjärvi Asikkalan Raikas Risto Kemppi-Unto Vilen Soini Jussila, Aulis Kivistö, Esko Vainio, Esko Riukka
1967 Halikko, Hajala Halikon Hakoniskat Lasse Laiho Osmo Saarinen, Aaro Laavainen, Arvi Lehti
1968 Mäntsälä, Kaukalampi Mäntsälän Urheilijat Leo Salonen Anssi Laine, Orvokki Salonen (V) ja ryhmä
1969 Tyrvää-Vammala, Roismala Suunta-Sepot Onni Kallio Yrjö Forsblom ja ryhmä
1970 Riihimäki, Paarijoki Hyvinkään Rasti, Riiihimäen Suunnistajat Unto Kuuteri Arvo Kaasalainen ja ryhmä
1971 Vehkalahti, Pyhältö Vehkalahden Veikot Olli Vitikainen Vilho Leskinen ja ryhmä
1972 Paimio, Motelli Turun Suunnistajat Pentti Lehvonen Uuno Arvola ja ryhmä
1973 Hämeenlinna, Miemala Hämeenlinnan Tarmo Kalevi Tarvainen Aarno Hovikorpi ja ryhmä
1974 Puumala, Pistohiekka Anttolan Urheilijat, Juvan Urheilijat, Mikkelin Suunnistajat Rauno Tarkiainen Veikko Turunen, Marjatta Vauhkonen (V) ja ryhmä
1975 Kankaanpää, Niinisalo Kankaanpään Urheilijat Jaakko Lindell Juhani Loukkalahti ja ryhmä
1976 Tammisaari, Spjutsböle OK Järven Bernhard Biström Per Dahlström, Sune Forsström
1977 Ruokolahti, Virmutjoki Imatran Suunnistajat, Ruokolahden Suunnistajat Harri Tonder Antti Kataja ja ryhmä
1978 Kuorevesi, Halli Eräpirkat., Jämsän Retki-Veikot, Kuoreveden Kärki Heikki Nikander Alpo Nisula ja ryhmä
1979 Lapua, Simpsiönvuori Lapuan Virkiä Ilpo Pajula Esko Ojutkangas, Paavo Vähäpesola
1980 Rovaniemi, Ounasvaara Ounasvaaran Hiihtoseura Ensio Salomaa Jouni Keskinarkaus
1981 Hyvinkää, Kytäjä Rajamäen Rykmentti, Rajamäen Kehitys Risto Pirinen, Veijo Tenhoranta? Antti Savela
1982 Liperi, Pärnavaara Kalevan Rasti Veli Pippuri Pentti Hassinen
1983 Valkeala, Selänpää Kouvolan Rasti -72 Vesa-Matti Laakso Pertti Saareks
1984 Heinolan mlk, Vierumäki Helsingin Suunnistajat Pauli Pesonen Reino Hotti , Pirkko Salmenkylä (V)
1985 Laitila, Tulejärvi Laitilan Jyske Jorma Lemmetti Mikko Laaksonen, Tapani Takala
1986 Teisko, Kaanaa Epilän Esa, KooVee, Tampereen Pyrintö,Tampereen Poliisi-Urheilijat, Tampereen Yritys Erkki Ripatti Reijo Kujansuu
1987 Hollolan lentokenttä Asikkalan Raikas, Lahden Suunnistajat -37 Heino Avikainen Veijo Tahvanainen
1988 Pudasjärvi, Isosyöte Iisu, Pudasjärven Urheilijat Seppo Sammelvuo Pekka Lampela
1989 Joutseno, Myllymäki Joutsenon Kullervo, Lappeen Riento Hannu Mutikainen Markku Pietikäinen, Ari Torniainen (V)
1990 Juva, Koikkala Juvan Urheilijat Heikki Laukkanen Juhani Sihvonen
1991 Vimpeli, Lakeaharju Alajärven Ankkurit, Kauhavan Wisa, Lappajärven Veikot, Vimpelin Hiihtoseura Tapio Salo Vesa Tammisto
1992 Virolahti, Ravijoki Vehkalahden Veikot Markku Seppä Jorma Sipilä, Ismo Nopanen (V)
1993 Paimio kk Paimion Rasti, Sauvon Urheilijat Juhani Harittu Simo Mannervesi(V), Matti Sipponen(J)
1994 Pelkosenniemi, Pyhä-Luosto Kemijärven Urheiljat, Lapin Veikot Matti Alajärvi Esa Turunen
1995 Sipoo kk KeU, SV Veikko Kostiainen Rainer Karlsson, Martti Karjanmaa (V)
1996 Rautavaara, Harsukangas Kuopion Suunnistajat, Nilsiän Nujakka, Siilin Rasti Matti Hartikainen Jorma Pöyhiä ja Vesa Tiihonen, Hannu Kankkunen (V)
1997 Jyväskylä, Killerjärvi Suunta-101 Esko Junttila Kari Häkkinen, Pasi Liuha
1998 Siuntio, Svartbäck Hiidenkiertäjät Matti Pekki Jari Tepponen, Arvo Paulin
1999 Eurajoki, Rikantila Eura-Kauttuan Urheilijat, Euran Veikot, Kiukaisten Urheilijat Ilkka Koota Mika Ruuhiala, Esa Helin (V)
2000 Liperi, Pärnävaara Kalevan Rasti Pertti Ahtiainen Börje Vartiainen, Pentti Hassinen (V)
2001 Jurva, Tainuskylä Rasti-Jussit, Suunta-Jurva Keijo Jylhä Erkki Tamminen, Reima Katajamäki (V)
2002 Asikkala, Vesivehmaan lentok. Asikkalan Raikas, Lahden Suunnistajat -37 Heino Avikainen Jouko Heinonen, Esko Jokinen (J), Pekka Nieminen (V)
2003 Sulkava keskusta Juvan Urheilijat, Olavin Rasti, Sulkavan Urheilijat -41 Mauri Ralli Juhani Sihvonen (J), Vesa Hienonen (V)
2004 Jämin lentokenttä Ikaalisten Nouseva Voima, Kankaanpään Suunnistajat Olavi Rajala Pentti Hämäläinen (J)
Jukka Pohjonen (V)
2005 Anjalankoski, Sippola Sippurasti Vesa Vainio Marko Uotila (J)
Jyrki Hyyrynen (V)
2006 Salo Angelniemen Ankkuri, Salon Viesti, Salon Vilpas Raimo Honkanen Ilkka Saarimäki (J), Matti Mäkinen (V)
2007 Lapua Lapuan Virkiä Ilpo Pajula Petri Saari (J)
Heikki Hautala (V)
2008 Tampere, Kaanaa Koo-Vee, Tampereen Pyrintö Erkki Eskelinen Jari Kymäläinen, Ilkka Kivisara (J), Jouni Mähönen(V)
2009 Mikkeli, Kalevankangas Navi Juhani Sihvonen Jorma Kemppi, Teijo Laasanen (V)
Kai Hirvonen (J)
2010 Hyvinkää, Kytäjä Hyvinkään Rasti, Rajamäen Rykmentti Risto Pirinen Tapani Partanen (V), Ari Kattainen (J)
2011 Virolahti, Ravijoki Vehkalahden Veikot Markku Seppä Jorma Sipilä, Jarkko Liuha (V), Janne Weckman (J)
2012 Vantaa, Hakunila Keravan Urheilijat, Pihkaniskat Veikko Kostiainen Eero Nevalainen, Pekka Rytkönen (V), Martti Karjanmaa (J), Ari Parviainen (J)
2013 Jämsä, Myllymäki Jämsän Retki-Veikot Jaakko Lajunen Pentti Helminen, Juha Rantala (V), Reijo Hokka (J)
2014 Kuopio, Vehmersalmi Kuopion Suunnistajat Jouko Kaihua Juhani Jetsonen (J), Vesa Tiihonen (V)
2015 Paimio, Ajoharjoittelukeskus Paimion Rasti, Turun Suunnistajat Janne Virtanen Marko Virta, Jyrki Kajavalta (V), Jukka Oksa (J)
2016 Lappeenranta, Raippo Lappeen Riento Juha Heimala Ari Torniainen, Ilkka Torniainen (V), Heikki Torniainen (J)
2017 Joensuu, Eno kk Kalevan Rasti Arja Makkonen Jussi Silvennoinen, Simo Martomaa (V,J), Petri Vainio (V,J)
2018 Hollola Hollolan Urheilijat -46 ja Lahden Suunnistajat -37
2019 Kangasala Kangasala SK
2020 Rovaniemi Ounasvaaran Hiihtoseura
2021 Mynämäki Liedon Parma, Mynämäen Suunnistajat -52